Sügisene Viin võttis kunstiõpetajad vastu sõbraliku päikesepaiste ent tugeva tuulega. Nii oli hea mõneks päevaks varjuda tugeva tuule eest kunstimuuseumide kaitsvate seinte vahele, et täita oma vaimne anum maailmakultuuri suurkujude ja kaasaegsete kunstnike teoste vaatamise ja kogemisega – Klimt, Schiele, Kokoschka, Hundertwasser, Gauguin, kui nimetada ainult mõni.
Saime viibida Viinis kõigest neli ja pool päeva ja sinna sisse tuli mahutada palju. Nägime ja kogesime rohkelt, aga kindlasti jäi veel nii mõndagi nägemata.
Esimesel päeval alustasime Viini Setsessioonist. Imetlesime Gustav Klimti Beethoveni friisi, mis asub Setsessioonihoone alumisel korrusel. Teistel korrustel avanes terve plejaad kaasaegsete Korea kunstnike teoseid.
Jätkasime näitustega Albertina muuseumis, mis asub ajaloolises palees Viini südames. Seal olid mitmed suured ja mõjusad näitused. Sügava mulje jätsid Robert Longo hiiglasuured söemaalid. Väga ülevaatlik oli näitus Mark Chagalli loomest, kus võis näha ca 100 teost kogu tema erinevatest loomeperioodidest. Tuntud teoseid sai imetleda Batliner kollektsioon näitusel Monest Picassoni. Väga tugevalt mõjus Adrian Ghenie näitus “Varjumaalid”, mis oli inspiratsiooni saanud Egon Schiele kaduma läinud portreedest. Imetlusväärne oli ka lossi sisustus ja interjöör. Viimasest toast leidsime ka mõned haruldased kunsti pärlid nagu Albrecht Düreri ja Rubensi joonistuste faksiimiled.
Teisel päeval suundusime Viini kunstiajaloomuuseumi. Alustasime näitusest, kus räägiti paeluv lugu Rembrandtist läbi tema andeka õpilase Samuel van Hoogstrateni silmade. Kohal oli palju kuulsaid Rembrandti teoseid üle maailma.
Lisaks sellele on muuseumi kogudes rikkalik valik Vana-Egiptuse, Vana-Kreeka, Vana-Rooma ning keskaegseid renessansi- ja barokiaja kunstiteoseid. Ei ole midagi paremat kunstiõpetaja jaoks, kui oma silmaga näha ja kogeda neid kunstiajaloo tähtteoseid. Aga liiga kiiresti tuli läbi käia saalid, kus olid seintel Bruegeli, Rubensi, Giorgone, Tintoretto, Raffaeli, Vermeeri, Tiziani, Velázquez´i, Archimboldo ja teiste maalid.
Omaette vaatamisväärsused on loomulikult ka esemelised kogud, mis annavad aimu kuningakodade ajaloost ja äratavad aukartust oma meisterlike teostega. Tegelikult on see muuseum, kus peaks veetma mitmeid päevi või lausa nädalaid.
Päeva lõpetasime Mumok muuseumis, kus sel päeval avati Medardo Rosso näitus “Inventing Modern Sculpture”. Ka see näitus oli suurepärane ja muljetavaldav, sest lisaks Rossole oli näitusel palju teda mõjutanud teiste autorite töid. Esindatud olid Francis Bacon, Louise Bourgeois, Alberto Giacometti, Edgar Degas ja paljud teised.
Kolmandal päeval külastasime Belvedere lossi. Ka seal on hunnitu püsikollektsioon mitmete kunstimaailma korüfeedega. Muuhulgas on seal väga rikkalik valik Klimti ja Schiele töid.
Alumises Belvedere lossis oli meeldiv ülevaatenäitus Akseli Gallen-Kallela töödest. Välja oli toodud ka tema kunagine esinemine näitusega Setsessioonihoones ning seosed ning mõjud Klimtile.
Belvedere 21 näitusehoones oli võimalus vaadata kahte näitust: CIVA – Contemporary Immersive Virtual Art / coded manouvres_sticky webs.
Teisel korrusel oli suurepärane ülevaatenäitus Kazuko Miyamoto loometeest.
Päev sellega muidugi ei lõppenud. Jõudsime külastada ka Hundertwasseri maja ja muuseumi. Ka seal oli mitu huvitavat näitust – Hundertwasseri enda rikkalik looming ning kahel ülemisel korrusel oli Anne Duk Hee Jordani näitus “The End Is Where We Start From”.
Sellele päevale sai punkti panna aga Gauguin näitusega Kunstforum Wienis “Gauguin unexpected”.
Neljandal päeval alustasime Leopold muuseumi külastusega. Läbi mitme korruse Gustav Klimti, Egon Schiele, Oskar Kokoschka, Koloman Moseri, Alexej von Jawlensky ja paljude teiste teosed. Lisaks maalidele ka ajastule omast tarbekunsti ja mööblit.
Päeva teise poole veetsime MAK-is ehk Austria tarbekunstimuuseumis, mis on üks olulisemaid omataolisi muuseume kogu maailmas. Ka seal oli palju huvitavat vaadata ja kogeda, alates näituse kujundustest teoste ja esemeteni.
Liiga kiiresti jõudis kätte meie reisi viimane päev. Tuul oli vaibunud ja päikseline sügisvärvides Viin kutsus veel jalutama ja nautima oma ilu. Jõudsime veel käia näitusel Albertina Modernis, kus esmalt käisime Alfred Kubina näitusel Kurja esteetika ning lõpetasime lõbusama noodiga Erwin Wurmi 70 sünnipäevale pühendatud retrospektiiviga.
Näitustekarusseli lõpetasime Kunsthalle Wienis Aleksandra Domanovići, Diego Marcon La Gola ja Nora Turato näitustega.
Lisaks kunstile jõudsime loomulikult külastada ka Viini kohvikuid. Saime süüa seda päris õiget Viini šnitslit, mis oli pisut suurem kui praetaldrik, aga see eest väga maitsev. Nautisime ka erilisi viini kohve ja loomulikult sacher kooki ning õunastruudlit.
Danke schön, Wien!
Reisimuljeid jagas Keiu Kuresaar