Kunstikompott

17.-19.mail toimus Viljandis 16.-26.-aastastele noortele ja nende õpetajatele suunatud loominguline sündmus Kunstikompott.
 
Viljandi Kunstikooli noorte korraldatud loominguline kunstiprojekt Kunstikompott tõi sel aastal kokku 28 noort üle-Eesti. 17.- 19. mail tutvuti üheskoos erinevate kaasaegse kunstivõimalustega, mõtestastati enda jaoks kunsti ja loodi selleaastase muuseumiöö “Öös onmustreid” publikule elamus Viljandi Lennukitehases.
 
Kunstikompott 2019 algas 17. mail, mil noored kogunesid Viljandi Kunstikooli, et üksteisegatutvuda, mõista ühiseid eesmärke ning sõnastada oma lootused ja ootused. Üheskoos tutvutika Viljandi maaliliste tänavatega ja nauditi Viljandi järveäärset õhkkonda.18. mail toimus tegutsemine töötubades. Noortel oli võimalus valida nelja töötoa vahel:valgusinstallatsioon, heliinstallatsioon,​ performanc​e ja ​paste-up​.
 
Päev algaskarjäärikohvikuga, kus kõigi töötubade juhendajad avardasid noorte silmaringi tutvustastadesennast ja oma loomingut.
 
Kui algas töötubades tegutsemine täitus Viljandi Lennukitehase iganurk loomeprotsessiga.
 
Valgusinstallatsiooni töötuba juhendas ​Viljandi Kunstikooli ja Tartu kõrgema kunstikooliskulptuuri osakonna vilistlane Eva-Leena Mikson, kunstnikunimega Miks-On , kelle töötoassündis kontseptuaalne valgusinstallatsioon “Reinkarnatsi∞N”.
Heliinstallatsiooni töötuba juhendas Ameerikast pärit heli-, raadio- ja performance-kunstnik Patrick Tubin McGinley, kes keskendub oma loomingus kohaspetsiifiliste helide uurimisel.Töötoa tulemusena pandi vana masinatehase unustuse hõlma vajunud hääled ja sosinad taaskõlama.
Performan​ce’i töötuba juhendas vabakutseline etenduskunstnik ja lavastaja Barbara Lehtna,kes töötab peamiselt tantsu ja füüsilise teatri raamides. Sündinud ​performance​ teosed panidpubliku mõtlema, jahmatasid ja mis kõige tähtsam, andsid noortele võimaluse ennastväljendada ja tunnetada 18. mail 21.00 – 23.00 toimunud individuaalse​ kestvus​performance’​iajal.
Paste-up​ töötuba juhendas Spektri kunstnik ja graafiline disainer Andreas Luigas, kelletöötoas said lennukitehase seinad uue näo.
 

Sel aastal oli võimalus ka õpetajatel loomeprotsessist osa saada. Õpetajate programmialustanud Tallinna Emili Kooli eestvedaja Indrek Lillemägi avatud loengus “Miks nooredVargamäel ei püsi” püüti mõista, mida on vaja, et noorest kujuneks iseseisev ja eneseteadlikõppija. Lisaks said õpetajad tutvuda ​yarnbombingu ​ehk​​heegeldus​graffitiga​. Vaadati erinevaid samalaadseid loometöid ja valmistati koostöös teos “Hoiame”. Valminud teos pandiüles Viljandi linnaruumi. Töötoa juhendaja oli Viljandi Kunstikooli õpetaja ja kunstnik Lemmi Paul. Õpetajate programmis osales 10 õpetajat Viljandist ja teistest Eestikunstikoolidest ning noortekeskustest.
Neil noortel, kes sel aastal ise Kunstikompotile tulla ei saanud, oli võimalus saata postkaartening vaadata enda sisse ja vastata postkaardi pöördel küsimusele: “Mis värvides Sa mõtled?”. Saabus ligi 50 postkaarti noortelt ja kunstikoolidelt üle-Eesti. Saadetud postkaardid kaunistasid Muuseumiöö ajal Viljandi Lennukitehase seinu. Muuseumiöö Viljandi Lennukitehases avas noorte ühine ​performance​, mida päeva vältel oliüheskoos välja mõeldud ning mida oli vaatama kogunenud ligi 200 inimest. ​Peformance​’iosana kanti ette manifest, kus noored olid enda jaoks sõnastanud kunsti tähenduse ja tähtsuse. Linnarahval ja publikul oli ainulaadne võimalus läbida tuur Viljandi Lennukitehase keldris,kus erilise atmosfääri lõid vana masinatehase põnev ajalugu, kõledus ja töötubades valminudkaasaegse kunsti teosed. Muusikalist atmosfääri lõid noor muusik Silver Jusilo japlaadikeerutaja Janika Elgula. Publikul oli võimalik meisterdada postkaarte ja panna omaemotsioonid segatehnikas lõuenditele. Mõnusaid maitseelamusi pakkus ​pop-up ​kohvikKuum Krants. Huvilisi jätkus hiliste öötundideni.Sel aastal toetasid noorteprojekti Kunstikompott Viljandi Kunstikool, Viljandi AvatudNoortetuba, Eesti Kunstikoolide Liit, Eesti Noorsootöö Keskus, Kunstihariduse Ühing ningHaridus-ja Teadusministeerium.Esimest korda toimus Kunstikompott 2018. aastal.
 
Loomingulise noorteprojekti algatajad on Viljandi Kunstikooli noored Rebecca Villem, Inessa Saarits, Eli Paul, Anna – Liisa Sääsk,Liis Paul, Kendra Kabanen ja Greete Rätsep. Hiljem liitus tiimiga Teele Siim. Noortementoriteks ja teejuhtideks olid nii 2018 kui ka 2019 aastal Viljandi Kunstikooli õpetaja Laineli Parrest ja Viljandi Avatud Noortetoa noorsootöö koordinaator Ege Enok
Jürnas A. Remmelkoore fotod vaatamiseks siin.
Triin Valli fotod sündmusest siin.
Videomeenutust võimalik vaadata siit.

Kunstiõpetajad Veneetsia Biennaalil

Mai teine nädal oli seltskonnale kunstiõpetajatele üks põnevamaid ja meeldejäävamaid. Nimelt käisid kaasaegse kunsti õppeülesannete konkurssi edukamate tööde autorid Veneetsia biennaalil. Alustasime Eesti paviljonist Esimest

Haapsalu Kunstikooli kunstiringi spordipäev

Haapsalu Kunstikool korraldab kevadeti kooli kõrval pargis sellist üritust nagu spordipäev. Oleme seda läbi viinud nii suurte kui väikeste õpilastega. Paari aastase pausi järel toimus

Kunstikoolide lõputööde näitus

Praegusel kevadisel ajal kui kunstikoolides lõputööde kaitsmised käimas on paras aeg mõelda parimate tööde laiemale publikule näitamisele. Palume koolidel üle vaadata viimase kolme aasta tööd

Keskkonnakuu meemikonkursi tulemused on selgunud

Aprill oli keskkonnakuu ning Eesti Kunstikoolide Liit tähistas keskkonnakuud muuhulgas ka õpilaste keskkonnateemalise meemikonkursiga. Kokku laekus konkursile 99 tööd, millede hulgast valis kolmeliikmeline žürii oma