“NoDi – Noored Disainivad” 2020

Toimus taas disainilaager “NoDi – Noored Disainivad”

20.10 – 22.10.2020 toimus teist korda laager Noored Disainivad ehk NoDi, Muhu saarel Vanatoa Turismitalu inspireerivas keskkonnas. Teemaks oli kiiresti muutuv maailm ning kuidas see meie käitumist, kultuuri ja igapäevast elu kujundab. Mis see on, mis muutuseid esile kutsub? Kuidas tekib uus reaalsus ning kuidas seda ise luua? 

 

Noorte huvi oli suur, osales üle kolmekümne koolivaheajal oleva õpilase (paljud jäid ukse taha), kellest moodustus 8 tiimi, lisaks oli 2 õpetajate/juhendajate tiimi ning 11 mentorit.

Silmaringi laiendas Koguva küla elu ja ajalugu tutvustav ringkäik koos Kadri Tüüriga ja kogemuslugu Saaremaa endise vallavanema ja kriisikomisjoni juhi Madis Kallasega.

Noored (vanuses 13 -19 aastased) pidid kaardistama enda tavapärast koolipäeva, mis jäi koroona eelsesse ajastusse. Seejärel kaardistati oma koolipäev möödunud maikuu esimesel poolel, kus hakati isolatsioonist väsima, probleeme kuhjus ning tulevik oli ebakindel. Kahe täiesti erineva olukorra võrdlemisel tõusid pinnale probleemid, mis pärinesid noorte isiklikust elust ja vajadustest, mis omakorda tekitasid protsessi suhtes vajaliku omanditunde. Kõrgelt motiveerituna otsiti lahendusi õppetööle koolis, õpikeskkonnale ning samuti tuuniti õpetajat. Lahendusi saatsid kaasaegsed digitehnoloogiad, loomulikult olid laual äpp’id, ka õpetaja hologramm ei puudunud, kuni lisarakenduseni, kus hologramm-õpetajal peaks saama kõigele muule lisaks välimust muuta. Toodi välja ka ühiskonna kurvem nägu, nõrgemate mittemärkamine, reaalsest elust võõrandumine.

Käitumismustreid ümbermõtestama pannes ja meie mugavustsooni lõhkudes, mängis koroona antud lähteülesandes ärataja rolli, aidates avastada kitsaskohti, mida muidu enam ammu ei märgatud.

Meeleolukas laagris oli kombineeritud intensiivne töö, õppimine ja ühine vaba aeg.

Noored leidsid uusi tutvusi, sõpru, treenisid analüüsi- ja meeskonnatöö oskusi ning kommunikatsiooni. Teekond toetus disainiprotsessile mille jooksul leiutati uusi loovaid õpetamismeetodeid ja tööriistu. Kõigi päevade jooksul juhendas igat gruppi oma mentor-disainer.

Kolmanda päeva ennelõunal toimusid ideede esitlused ning valiti välja kõige silmapaistvamad.

Noortele meeldis antud õppevorm väga. Haapsalu õpilase kommentaar laagrile: “Kui ma järgmine aasta NoDi laagrisse ei saa, siis ma nutan jõuludeni!”

Järgmine laager toimub sügisel 2021. 

 

NoDi on Eesti Kunstikoolide Liidu korraldatav koolinoorte disainilaager, mille fookuses on loovus, meeskonnatöö ja disainerlik mõtteviis. Projekti partneriteks on Eesti Kunstiakadeemia, Haridus-ja Teadusministeerium, EKA Sihtasutuse projekt “Disain Kooli”.

Laagri peakorraldajad Margit Mikk Eesti Kunstikoolide Liidust ja õppejõud Merike Rehepapp EKA-st.  Kaasa löövad mentoritena Helen Arov, Mihkel Emil Mikk, Rünno Kulver ja Kaisa Krusenberg EKA-st, Kõrgema Kunstikooli õppejõud  Keret Altpere, VHK õpetaja Külliki Tõnisson, disainerid Veiko Liis, Egert Uibo, Caspar Sild, Pauliine Sild, Merilin Pedastsaar, Projekti korraldaja Muhu saarel oli Kristjan Sisa.

Aitäh kõigile asjaosalistele!

Fotod Margit Mikk, Kaisa Kruusenberg, Kristjan Sisa:

Eesti Kunstikoolide Liidu üldkoosolek

Eesti Kunstikoolide Liidu korraline üldkoosolek toimub 6. detsembril kell 11 – 13 Viljandi Kunstikoolis (Posti 11) ja soovijatele läbi veebi. Registreeru koosolekule SIITRegistreerumise tähtaeg on 2. detsember 2024. Päevakord:  Ülevaade 2024. aasta

Veebikunstitund teatrikunstnik Gerli Mägiga

Eesti Noorsooteatri lavastus “Nutude salajutud”. Autor: Rünno Lahesoo Ootame kõiki kunstiõpilasi- ja õpetajaid osalema Eesti Kunstikoolide Liidu korraldatavas veebi kunstitunnis 19. novembril 2024 kell 16 – 17

NoDi – Noored Disinivad 2024

Sügisesel Koolivaheajal toimus Kose Huvikooli ruumides NoDi – Noored Disinivad laager. Antud formaat on ellu kutsustud Eesti Kunstikoolide Liidu poolt ja mõeldud disainihuvilistelenoortele ning viiakse

Parlamendi liikmetest sünnib näitus “101 modelli”

Eesti Kunstikoolide Liit koostöös Soome Kunstikoolide Liiduga on teostamas projekti „101 modelli“. Projekti tulemusena valmib kooliõpilaste poolt parlamendiliikmete portreenäitus. Kõik esitatud tööd esitletakse veebigaleriina ja žürii