Pakime kokku aasta 2022

Üks tegus aastaring on jälle täis saanud ning aeg on piparkoogihõngulises pühademeeleolus möödunule tagasi vaadata.

 

Oleme sel aastal üheskoos palju korda saatnud. Oleme tänulikud kõikidele meie liikmetele, kes on meie tegemistesse panustanud oma aega ja huvi, osalenud või olnud kaasatud meie ettevõtmistesse. Iga aastaga üha enam saame aru, kui suureks ja tugevaks me koos oleme kasvanud.

 

Meie liit korraldas või osales enam kui 30 erineval sündmusel. Hooga on käima läinud õpilaste veebi kunstitunnid, mida sel aastal toimus kolm. Kunstitundides saavad õpilased üle terve Eesti virtuaalselt kohtuda põnevate Eesti kunstnikega. Maalikunstist ja oma tööst kõneles kunstnik Kamille Saabre, koomiksi kunsti laia maailma tutvustas graafiliste novellide autor Veiko Tammjärv ning oma keskkonnakunsti projektist “Kasvuhooneefekt” rääkis fotokunstnik Annika Haas. Veebitund Annikaga sidus ühtlasi ka aprilli kui keskkonnakuu teisi tegemisi – õpetajate keskkonnakuu inspiratsioonipäeva TAKK Keskuses ning õpilastele korraldatud keskkonna teemalist meemi konkurssi.

Meme: Elise Tilk

Juunis toimus Viljandis noorte korraldatav festival Kunstikompott ja noortele suunatud disainiõppelaagrer NoDi – NOORED DISAINIVAD Tartus.

Kunstikompott toimus sel aastal juba viiendat korda ning selleston saanud Viljandi suve üks olulisemaid kunstisündmusi.  Kunstnike poolt juhendatavate töötubade tulemusena sünnivad linnaruumi erinevad performance, vabatantsu, installatsiooni ja tänavakunstistiilide teosed, mis avatakse kõigile huvilistele.

 

NoDi 2022

NoDi eesmärk on noorte disainerliku mõtlemise tutvustamine, mis pole pelgalt objekti loomine, vaid seotud suurema pildi nägemisega ja on rajatud olukordade analüüsile, probeemi sõnastamisele ja lahenduse leidmisele. Selleaastase NoDi laagri teema oli “Noored ja töö”, mis pööras tähelepanu noorte ebakindlusele tööturul ning pakkus läbi disainiprotsessi võimalusi sellega seotud probleeme lahendada.

Õpetajatele korraldati põhjalik kaasaegse kunsti kogemuskoolitus Triinu Jürvesega, mis kulmineerus Lihulas Tapamaja Galeriis kaasaegse kunsti kursuse iseseisvate projektide näitusega. Suvises kunstilaagris Männi puhkebaasis koguti inspiratsiooni Kadri Kangilaski ja Toomas Tõnissoo juhendamisel. Ülimalt praktiline koolitus õpetajatele toimus augustis, kui toimus veebi teel autoriõiguste teemaline koolitus „Autoriõigus ja kunstiõpetus – praktilised küsimused klassiruumist”. Kunstikoolide juhtidele aga korraldati novembris kahepäevane “Juhtimis- ja motivatsioonikoolitus” Paides, mida viis läbi pikaajalise tippjuhi kogemusega koolitaja Urmo Vallner.

 

Kunstiõpetajatele mõeldud õppeülesannete konkursi raames külastasid mais parimate tööde autorid Veneetsiat. Novembris toimus Pärnus seminar, kus tutvustati konkursi teema „KUNST vs KONN“ parimaid töid. Ühtlasi kuulutati välja ka järgmise aasta teema, milleks on “Valguses on kood”. Ootame rohket osavõttu.

Kunstiõpetajatele mõeldud õppeülesannete konkursi raames külastasid mais parimate tööde autorid Veneetsiat.

Oktoobris leidis Kullo Lastegaleriis aset lõputööde näitus, kus oli esindatud üle 14 kunstikooli üle Eesti. Oma koha Kullo lastegaleriis leidsid 46 noore autori tööd. Näitus on mitmekesine. Esindatud on nii klassikaline maal ja joonistus kui digimaal, installatsioonid ja klaasikunst.

 

Homme on lõppemas ka akende kujundamise konkurss “Rõõmustajad pimedas”, kuhu on oodatud huvi- ja üldhariduskoolide õpilaste ja noortekeskuste toredaid jõuluinstallatsioone. Osavõtt on olnud rohke. Meie Facebooki lehel on toimumas rahvahääletus, veel saab oma lemmikutele pöidlaid ja südameid visata.

 

Üks aasta märgilisemaid sündmuseid on kindlasti aprillis loodud Eesti Kunstikoolide Liidu Noorteühendus – EKKL NÜ. Ühenduse eesmärk on anda noortele võimalus rääkida kaasa kunstihuvihariduses ja luua kunstist huvitatud noortele ühtne tugi – ja sõprusvõrgustik. Kokku on toimunud kaks kohtumist ning ootame põnevusega, mis noortel uuel aastal plaanis on.

 

Sel aastal valmis meil kunstivaldkonna huvikoolide näidisõppekava, mille tutvustamiseks toimusid Tartus, Tallinnas ja Jõhvis piirkondlikud seminarid. Suvel toimusid Toosikannul liidu strateegiapäevad ning augustis osalesime Paide Arvamusfestivalil. Oleme valmis saanud liidu arengukava 2022 – 2026.

Näituse avamine Kullos

Kunstivaldkonna huvikoolide näidisõppekava

Oleme olnud aktiivsed valdkonna kaasarääkijate ja panustajatena. Liidu juhatuse liikmed osalesid kokku 52 valdkonna töörühmas, ümarlauas, koosolekul vms. (Kunstivaldkonna arengukava töörühm, Euroopa Noorteaasta töörühm, HARNO/HTM-i veebinarid, infokoosolekud, huvihariduse visiooni, formaali- ja mitteformaalhariduse lõimimine, kvaliteedi mudeli loomine, 2021-27 struktuurfondid, Noortevaldkonna arengukava, Kutsestandardi protsess, Kunstiolümpiaad jne.).

 

Ootame põnevusega uut aastat. Hetkel on käimas koomiksikonkurss “Koomiks on kunstiteos”. Jätkame veebikunstitundide korraldamisega, taas on tulemas NODI, Kunstikompott, Inspiratsioonipäevad kunsti- ja muusikaõpetajatele, kunstiõpetajate suvine maalilaager, õppeülesannete konkurss, kunstiõpetajate kaasaegse kunsti kursus ja Veebikohvihommikud. 

Tuleval aastal toimub noorte projekt “Kunst on ellujäämise tööriist”, Noorte laulu- ja tantsupeo raames avatakse Tallinna linnaruumis kunstikoolide näitus. Jaanuaris on plaanis liidu liikmeskoolide juhtkondade õppekäik Helsingisse. Juhtidele on plaanis korraldada juhtimis- ja motivatsioonialane jätkukoolitus, õpetajatele aga valgusinstallatsiooni koolitus.

 

Jätkub kutsestandardi ja huvihariduse kvaliteedimudeli protsess ning noorteühenduse tegevused. Plaanis on praktikakogukonna loomine ning mitteformaal- ja formaalhariduse parimate praktikate kogumik. Tulemas on taas liidu suvised strateegiapäevad. Loetelu pole kindlasti lõplik.

 

Aitäh, et olete meiega kaasas ja kohal. Sellise seltskonnaga on inspireeriv ühiste eesmärkide suunas sammuda.

 

Soovime Teile helgeid jõule ja elamusterohket uut aastat!

 

Eesti Kunstikoolide Liidu juhatus

Saatke töid Lõputööde näitusele!

Meie kunstikoolides valmib igal aastal mitmeid suurepäraseid lõputöid. Kaks aastat tagasi kutsus Eesti Kunstikoolide Liit parimaid lõputöid üleriigilisel ühisnäitusel eksponeerima. Ka sel aastal on võimalus

Küsisime Marikalt, et mis ta arvab

Meie armas Marika Aedviir – Haapsalu Kunstikooli direktor, Eesti Kunstikoolide juhatuse liige ja hea sõber, asub peagi vastu uutele väljakutsetele. Saime veel enne näpust kinni,

Ootame sind veebikohvihommikule!

Hea õpetaja Eesti Kunstikoolide Liit kutsub Sind ja teisi valdkonna huvilisi osalema 16. mail kell 9.00 – 10.30 veebikohvihommikul.   Seekordseks teemaks on ”Lastevanemate kaasamine kooli tegevustesse”. Arutleme

Sotsiaalkunstiprojekt “Empaatia stimulatsioon”

Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses avati 27. aprillil sotsiaalkunstiprojekt “Empaatia stimulatsioon”. Kunstiprojekti autorid, Tartu 2024 noorte kaasaegse kunsti aasta noored, kelle hulgas on ka mitmed Eesti