Pakime kokku aasta 2022

Üks tegus aastaring on jälle täis saanud ning aeg on piparkoogihõngulises pühademeeleolus möödunule tagasi vaadata.

 

Oleme sel aastal üheskoos palju korda saatnud. Oleme tänulikud kõikidele meie liikmetele, kes on meie tegemistesse panustanud oma aega ja huvi, osalenud või olnud kaasatud meie ettevõtmistesse. Iga aastaga üha enam saame aru, kui suureks ja tugevaks me koos oleme kasvanud.

 

Meie liit korraldas või osales enam kui 30 erineval sündmusel. Hooga on käima läinud õpilaste veebi kunstitunnid, mida sel aastal toimus kolm. Kunstitundides saavad õpilased üle terve Eesti virtuaalselt kohtuda põnevate Eesti kunstnikega. Maalikunstist ja oma tööst kõneles kunstnik Kamille Saabre, koomiksi kunsti laia maailma tutvustas graafiliste novellide autor Veiko Tammjärv ning oma keskkonnakunsti projektist “Kasvuhooneefekt” rääkis fotokunstnik Annika Haas. Veebitund Annikaga sidus ühtlasi ka aprilli kui keskkonnakuu teisi tegemisi – õpetajate keskkonnakuu inspiratsioonipäeva TAKK Keskuses ning õpilastele korraldatud keskkonna teemalist meemi konkurssi.

Meme: Elise Tilk

Juunis toimus Viljandis noorte korraldatav festival Kunstikompott ja noortele suunatud disainiõppelaagrer NoDi – NOORED DISAINIVAD Tartus.

Kunstikompott toimus sel aastal juba viiendat korda ning selleston saanud Viljandi suve üks olulisemaid kunstisündmusi.  Kunstnike poolt juhendatavate töötubade tulemusena sünnivad linnaruumi erinevad performance, vabatantsu, installatsiooni ja tänavakunstistiilide teosed, mis avatakse kõigile huvilistele.

 

NoDi 2022

NoDi eesmärk on noorte disainerliku mõtlemise tutvustamine, mis pole pelgalt objekti loomine, vaid seotud suurema pildi nägemisega ja on rajatud olukordade analüüsile, probeemi sõnastamisele ja lahenduse leidmisele. Selleaastase NoDi laagri teema oli “Noored ja töö”, mis pööras tähelepanu noorte ebakindlusele tööturul ning pakkus läbi disainiprotsessi võimalusi sellega seotud probleeme lahendada.

Õpetajatele korraldati põhjalik kaasaegse kunsti kogemuskoolitus Triinu Jürvesega, mis kulmineerus Lihulas Tapamaja Galeriis kaasaegse kunsti kursuse iseseisvate projektide näitusega. Suvises kunstilaagris Männi puhkebaasis koguti inspiratsiooni Kadri Kangilaski ja Toomas Tõnissoo juhendamisel. Ülimalt praktiline koolitus õpetajatele toimus augustis, kui toimus veebi teel autoriõiguste teemaline koolitus „Autoriõigus ja kunstiõpetus – praktilised küsimused klassiruumist”. Kunstikoolide juhtidele aga korraldati novembris kahepäevane “Juhtimis- ja motivatsioonikoolitus” Paides, mida viis läbi pikaajalise tippjuhi kogemusega koolitaja Urmo Vallner.

 

Kunstiõpetajatele mõeldud õppeülesannete konkursi raames külastasid mais parimate tööde autorid Veneetsiat. Novembris toimus Pärnus seminar, kus tutvustati konkursi teema „KUNST vs KONN“ parimaid töid. Ühtlasi kuulutati välja ka järgmise aasta teema, milleks on “Valguses on kood”. Ootame rohket osavõttu.

Kunstiõpetajatele mõeldud õppeülesannete konkursi raames külastasid mais parimate tööde autorid Veneetsiat.

Oktoobris leidis Kullo Lastegaleriis aset lõputööde näitus, kus oli esindatud üle 14 kunstikooli üle Eesti. Oma koha Kullo lastegaleriis leidsid 46 noore autori tööd. Näitus on mitmekesine. Esindatud on nii klassikaline maal ja joonistus kui digimaal, installatsioonid ja klaasikunst.

 

Homme on lõppemas ka akende kujundamise konkurss “Rõõmustajad pimedas”, kuhu on oodatud huvi- ja üldhariduskoolide õpilaste ja noortekeskuste toredaid jõuluinstallatsioone. Osavõtt on olnud rohke. Meie Facebooki lehel on toimumas rahvahääletus, veel saab oma lemmikutele pöidlaid ja südameid visata.

 

Üks aasta märgilisemaid sündmuseid on kindlasti aprillis loodud Eesti Kunstikoolide Liidu Noorteühendus – EKKL NÜ. Ühenduse eesmärk on anda noortele võimalus rääkida kaasa kunstihuvihariduses ja luua kunstist huvitatud noortele ühtne tugi – ja sõprusvõrgustik. Kokku on toimunud kaks kohtumist ning ootame põnevusega, mis noortel uuel aastal plaanis on.

 

Sel aastal valmis meil kunstivaldkonna huvikoolide näidisõppekava, mille tutvustamiseks toimusid Tartus, Tallinnas ja Jõhvis piirkondlikud seminarid. Suvel toimusid Toosikannul liidu strateegiapäevad ning augustis osalesime Paide Arvamusfestivalil. Oleme valmis saanud liidu arengukava 2022 – 2026.

Näituse avamine Kullos

Kunstivaldkonna huvikoolide näidisõppekava

Oleme olnud aktiivsed valdkonna kaasarääkijate ja panustajatena. Liidu juhatuse liikmed osalesid kokku 52 valdkonna töörühmas, ümarlauas, koosolekul vms. (Kunstivaldkonna arengukava töörühm, Euroopa Noorteaasta töörühm, HARNO/HTM-i veebinarid, infokoosolekud, huvihariduse visiooni, formaali- ja mitteformaalhariduse lõimimine, kvaliteedi mudeli loomine, 2021-27 struktuurfondid, Noortevaldkonna arengukava, Kutsestandardi protsess, Kunstiolümpiaad jne.).

 

Ootame põnevusega uut aastat. Hetkel on käimas koomiksikonkurss “Koomiks on kunstiteos”. Jätkame veebikunstitundide korraldamisega, taas on tulemas NODI, Kunstikompott, Inspiratsioonipäevad kunsti- ja muusikaõpetajatele, kunstiõpetajate suvine maalilaager, õppeülesannete konkurss, kunstiõpetajate kaasaegse kunsti kursus ja Veebikohvihommikud. 

Tuleval aastal toimub noorte projekt “Kunst on ellujäämise tööriist”, Noorte laulu- ja tantsupeo raames avatakse Tallinna linnaruumis kunstikoolide näitus. Jaanuaris on plaanis liidu liikmeskoolide juhtkondade õppekäik Helsingisse. Juhtidele on plaanis korraldada juhtimis- ja motivatsioonialane jätkukoolitus, õpetajatele aga valgusinstallatsiooni koolitus.

 

Jätkub kutsestandardi ja huvihariduse kvaliteedimudeli protsess ning noorteühenduse tegevused. Plaanis on praktikakogukonna loomine ning mitteformaal- ja formaalhariduse parimate praktikate kogumik. Tulemas on taas liidu suvised strateegiapäevad. Loetelu pole kindlasti lõplik.

 

Aitäh, et olete meiega kaasas ja kohal. Sellise seltskonnaga on inspireeriv ühiste eesmärkide suunas sammuda.

 

Soovime Teile helgeid jõule ja elamusterohket uut aastat!

 

Eesti Kunstikoolide Liidu juhatus

Õppejuhid coachingu koolitusel

Novembri lõpus osalesid kunstikoolide direktorid ja õppejuhid coachingu koolitusel Tallinnas. Koolitust viis läbi Chanet Siret Simonen, kes on õppinud rahvusvahelist ärijuhtimist EBS-is ning lõpetanud Tallinna

“Valguses on kood” preemiareis Barcelonas

Seekordne kunstiõpetajate õppeülesannete konkursi “Valguses on kood” preemiareis viis meie tublid õpetajad Barcelonat avastama.  Vaimustav oli näha Gaudi looduse rütme ja vorme järgivat loomingut nii

Kunstiõpetajate loomingu näitus „KÕIK ON HÄSTI“

Kunstiõpetajate loomingu näitus „KÕIK ON HÄSTI“  02. – 30.11.2023  vanalinnas Kullo Lasegaleriis Tallinna Huvikeskus Kullo Lasteagalerii tähistab käesoleval sügisel oma 40.sünnipäeva.On suur rõõm, et selle aja jooksul olnud

EKKL uue aasta strateegiapäev ja pidu

Armsad liidu- ja toetajaliikmed!   Eesti Kunstikoolide Liit kutsub teid osalema 3.-4. jaanuaril 2024 strateegiapäevale Altmõisa Külalistemajja, Läänemaal (https://www.altmoisa.ee/). Teeme vahekokkuvõtteid liidu tegemistest, vaatame üle

Veebikohvihommik Elen Lotmaniga

Hea õpetaja Eesti Kunstikoolide Liit kutsub Sind ja teisi valdkonna huvilisi osalema 22. novembril kell 9.00 – 10.30 veebikohvihommikul. ”Loovast mõtlemisest ja vaiketeadmiste kujunemisest” kõneleb Elen Lotman

Coachingu koolitus EKKLi liikmetele 1.12.2023

Hea EKKL liige! Soovijatele vastu tulles liigutasime coachingu koolituse asukohta, et kõigil hea ja mugav tulla oleks. Seega, coachingu koolitus koos koolitaja Chanet Siret Simoneniga toimub 1. detsembril 2023 Hestia Hotel

Eesti Kunstikoolide Liidu üldkoosolek 16.11.2023 zoomis

Ootame taas kõiki osalema Eesti Kunstikoolide Liidu korralisel üldkoosolekul, mis toimub neljapäeval, 16. novembril 2023 kell 10.00 – 12.00 veebi teel. Liitumiseks link:https://us02web.zoom.us/j/81323090157?pwd=ZjFiaHVGOWlQZEhuT0o4cTZqc0hyQT09 Meeting ID: 813 2309