Sotsiaalkunstiprojekt “Empaatia stimulatsioon”

Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses avati 27. aprillil sotsiaalkunstiprojekt “Empaatia stimulatsioon”. Kunstiprojekti autorid, Tartu 2024 noorte kaasaegse kunsti aasta noored, kelle hulgas on ka mitmed Eesti Kunstikoolide Liidu noorteühenduse liikmed, viskasid õhku küsimused sõltuvuste ja vaimse tervisega seotud eelarvamustest. Installatsioon põhineb autoritega enda kogemusi jaganud inimeste lugudel – nende seas on nii narkomaanist advokaate, enesevigastajaid kui väärkoheldud lapsi. Teose avamise järel toimus paneelarutelu noorte vaimse tervise mõjutajate üle.

Kunstiprojekti üks autoritest, Dmitri Jakunin ütleb, et sageli nähakse ainult sõltuvust ja mitte enam inimest ennast kogu oma mitmekülgsuse, loo ja muredega. “Tahtsime teosega uurida, miks me kardame sõltuvuses inimesi ja kuidas mõjutab sõltuvus suhteid kõige lähedasematega. Enamasti kiputakse arvama, et sõltuvus on inimese enda valik, aga kas on? Kogutud lood avasid meile, kuidas sõltuvus tekkida võib ja kuidas see inimese enda enesehinnangut ja enesetunnet mõjutab,” ütles Jakunin.

Kunstiprojekti teemapüstitus sai alguse kohtumisest Valga noortega, kes rääkisid linna keelatud ainete transiidikeskuseks olemise mõjust kohalikele. Valgast on kinni nabitud Eesti-Läti narkojõuk ja linna reoveestki analüüsidega leitud märkimisväärne hulk uimasteid. Teosega soovitakse anda edasi sõltuvuste argist igapäeva ja kõikehõlmavat kohalolu nii sõltuvusega maadleva inimese enda kui ka tema lähedaste jaoks. Installatsioon jääb Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses avatuks kuni 17. maini.

Näitust ja arutelu Valgas korraldasid Dmitri Jakunin, Lea Novikov, Kretlin Lehtme, Anni Marita Kangus ja Aleksandra Nikolajeva.


Järgmine noorte kaasaegse kunsti aasta sekkumine toimub juba laupäeval, 4. mail Elvas. Sel päeval on noored oodatud Elva linnasüdamesse tänavakunsti peole, kus igaüks saab proovida, kas ja kui palju on temas tänavakunstnikku. Päeva jooksul loodud maalidest avatakse Elva väligaleriis näitus ning publikul on võimalik valida ka oma lemmikud, mida kasutatakse Elva Gümnaasiumi seinamaali kavandis. Rohkem infot sündmuse kohta leiab noorte kaasaegse kunsti aasta Facebookist ja Instagramist.

2024. aasta jooksul toimub eriilmelisi sündmusi veel paljudes teistes Lõuna-Eesti paikades –  Rõuges korraldatakse kogukonnaõhtu, Peipsiveerel kerkib leidmaterjalidest skulptuur ja Tartus toimub autovabaduse puiesteel noortepäev, mille fookuses vaimse tervise töötajate puudus ja üksindus linnas. Kunstisündmuste keskmes on ka Kanepi ja Tõrva.

 

Rohkem infot noorte kaasaegse kunsti aastast:

 

Keret Altpere

Tartu Lastekunstikooli direktor

Tel 514 9604

 

Laineli Parrest

Viljandi kunstikooli direktor

Tel 5901 8345

Ootame sind veebikohvihommikule!

Hea õpetaja Eesti Kunstikoolide Liit kutsub Sind ja teisi valdkonna huvilisi osalema 16. mail kell 9.00 – 10.30 veebikohvihommikul.   Seekordseks teemaks on ”Lastevanemate kaasamine kooli tegevustesse”. Arutleme

Kaasaegse kunsti suvelaager – võta osa!

Kaasaegse kunsti suvelaager kutsub sind osalema! Meil on koos juba mõnus seltskond õpetajatest, kes on osalenud kaasaegse kunsti kogemuskoolitusel Lihulas ja Tartus, kuid ruumi on

Näitusele!

Haapsalu Kunstikool ja Haapsalu Frankofiilide Ühing MTÜ esitleb näitust ”Merci”. Sõna merci tuleneb prantsuse keelsest sõnast ja tähendab ”tänu” või ”aitäh”. Näitus kõneleb 23 lapse