Visuaalkunstifestivalil “Nõmbra valgus” sündisid noorte valgusinstallatsioonid lageraie kurbadest tagajärgedest

12.augustil toimus Nõmbra Karjamõisas Harjumaal juba viiendat korda visuaalkunstifestival “Nõmbra valgus”, kus seekord astusid oma valgusinstallatsioonidega üles ka Kose Huvikooli kunstiosakonna õpilased.

 

Nõmbra Valguse festivali eestvedaja Indrek Leht soovis oma festivalile kaasata uut generatsiooni, lootuses, et valgusega seotud installatsioonid ärgitavad noori selles suunas tulevikus tegutsema. Kose Huvikooli õpetaja Margit Mikku hinnangul osutus Lehe eestvedamisel tehtud esimene katsetus edukaks. 

 

“Kogu tööde valmimise protsess algas Indrek Lehe ja Margus Kontose loengutega valguskunsti ajaloost ja tehnilistest võimalustest,“ kirjeldab Mikk noorte osaluse tööprotsessi festivalil. “Õpilasgruppidega läbiti erinevad ajurünnakuid, seejärel toimus kavandamine, millest korraldajad valisid välja 4 reaalseks teostamiseks. Kokku osales antud tööprotsessis 25 õpilast. Kui loengud, ajurünnakud ja kavandite tegemine toimus meil suvepraktika laagris, siis tööde teostamine toimus juba kohapeal asjatundjate kaasabil.”

 

Kose Huvikooli õpilastööd on seotud lageraie kurbadest tagajärgedest tekkinud olukorraga. Korraldajad soovil sündisid teosed teemal “Puude surm”. Õpilaste töödes kasutati UV värve, UV valgusallikad ja LED lampe.

 

Huvikooli õpilastele tegi festivalil osalemise eriliseks ka asjaolu, et nende teoseid esitleti näitusel koos mitmete väga tunnustatud kunstnikega nagu näiteks Anne Türn, Margus Kontus, Iris Müntel, Peeter Laurits, Kalle Pruuden jne. 

 

Kokku oli Nõmbra aladel näha 31 valgusinstallatsiooni.

 

SEOSED

Luise Susanna Lille, 15 aastane 

Teostada aitasid: Eva-Lota Aava, Ketlin Lahe, Katrena Kruusement

 

Luise Susanna töö räägib teadlaste uuringust, kus väidetakse, et kõrvuti olevad puud annavad üksteisele informatsiooni toimuvast ja enda olukorrast. Kolm lähestikku olevat kändu on juurtpidi väga üksteisega seotud. Millist informatsiooni annab puu oma kõrval olevale puudele, kui teda parimas eas maha saetakse? Mida kännud edasi räägivad? Kändudele toodud niidistik näitab iga puu omapära, aga samas üksteisega seotud olekut.

SURMAST

Laura Mäesaar, 17 aastane 

Teostada aitas: Kadi Soltsev

 

Kas võiks ka mahasaetud puule teha matused…. Tundub, et puu seest on välja tulemas tema hing ja tema elu. On ta just lahkumas või lahkunud? Laura tahab vihjata oma tööga, et inimeste surma me pühitseme, olgu ta teise ilma läinud loomulikult või vägivaldselt. Miks ei võiks seda teha ühe hästi elanud puuga?

 

 

HINGETU KODU

Liselle Aasjärv, 15 aastane. 

 

Teostada aitas : Rahe Mikk, Margit Mikk

 

Kui kodukohaks on lindudele puu, siis mis saab kodust, kui kodukoht hävitatakse läbi saemürina? Liselle töö on tehtud nendele lindude kodude mälestuseks, kes sellel lageraie alal pesitsesid.

AASTAD

Rahel Mikk, 16 aastane 

 

Teostada aitas: Indrek Mikk

 

Aastaid antakse erinevalt. Puul on hea võimalus igat oma sünnipäeva tähistada uue ringiga oma puutüve sees. Tööga tahab näidata Rahe elatud aastatest, mis õhku haihtunud liiga vara ja liiga järsku…..

 

Tänud Nõmbra Valguse korraldajatele ja nende toetajatele, Kose Vallavalitsusele ja Katrin Lillele!

 

Fotode autor: Margit Mikk

Saatke töid Lõputööde näitusele!

Meie kunstikoolides valmib igal aastal mitmeid suurepäraseid lõputöid. Kaks aastat tagasi kutsus Eesti Kunstikoolide Liit parimaid lõputöid üleriigilisel ühisnäitusel eksponeerima. Ka sel aastal on võimalus

Küsisime Marikalt, et mis ta arvab

Meie armas Marika Aedviir – Haapsalu Kunstikooli direktor, Eesti Kunstikoolide juhatuse liige ja hea sõber, asub peagi vastu uutele väljakutsetele. Saime veel enne näpust kinni,

Ootame sind veebikohvihommikule!

Hea õpetaja Eesti Kunstikoolide Liit kutsub Sind ja teisi valdkonna huvilisi osalema 16. mail kell 9.00 – 10.30 veebikohvihommikul.   Seekordseks teemaks on ”Lastevanemate kaasamine kooli tegevustesse”. Arutleme

Sotsiaalkunstiprojekt “Empaatia stimulatsioon”

Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses avati 27. aprillil sotsiaalkunstiprojekt “Empaatia stimulatsioon”. Kunstiprojekti autorid, Tartu 2024 noorte kaasaegse kunsti aasta noored, kelle hulgas on ka mitmed Eesti