Illustraator Viive Noor vallutab taas kunstihuviliste itaallaste südameid

PRESSITEADE
Eesti Lastekirjanduse Keskus
15.10.2021

Illustraator Viive Noor vallutab taas kunstihuviliste itaallaste südameid

Itaalias, Ischia saarel Lacco Ameno riiklikus muuseumis, Villa Arbustos on oktoobris näha Eesti tuntud kunstniku Viive Noore kureeritud Eesti, Läti ja Leedu illustraatorite suurnäitust “Joostes huntidega”. Noor on näitusele valinud 65 tööd, teemaks huntinimene Läänemere idakalda rahvapärimuses.

 

Näituse eel, 6. oktoobril toimus Lacco Amenos Viive Noore ja Ischia Ajaloo ja Kultuuriuuringute Instituudi CEiC korraldatud töötuba Napoli ja Ischia eri vanuses kunstihuvilistele. Osavõtjad said kollaažitehnikas kujundada killukese metsast. Nii sündis kollektiivne kunstiteos – fantaasiarikas mets, kus võiks end hästi tunda ka hunt.

Itaalias kehtivate koroonapiirangute tõttu ei saanud kõik soovijad sel korral töötoas osaleda. Lacco Ameno linnapea, Giacomo Pascale loodab siiski, et koostöö Eesti ja Viive Noorega jätkub. “Näitus “Joostes huntidega” jõuab meile väga olulisel hetkel, mil loodetavasti oleme pandeemiast tingitud hirmudest toibumas. Ma loodan, et kontaktid Eestiga jätkuvad nii kunsti-, turismi- kui ka majandusvallas ja Viive Noor on meie juurde alati tagasi oodatud,” ütles Lacco Ameno linnapea Giacomo Pascale näituse avamisel, 7. oktoobril.

  1. a valiti hunt Eesti rahvusloomaks. Eesti, Läti ja Leedu alade kultuuri- ja folklooripärandis on laialt levinud legendid just huntnaisest. Eesti muistses traditsioonis on veendumus, et iga naine kannab endas metsiku ja vaba hundi vaimu, mis annab naisele loodusega otsekontaktis võimsa eluenergia.

Illustratsioonikunst võimaldab jutustatud lugudesse või reaalselt toimunud sündmustesse põimida uued väärtused – näiteks keskkonnateadlikkuse, rohepöörde, hirmudega toimetuleku ja tõeliste elu väärtuste äratundmise. See kunstivorm kõnetab nii lapsi kui täiskasvanuid.

  1. a. Londoni raamatumessil ning seejärel Poolas, Leedus ja Põhja-Itaalias Pordenones kohaliku kunstifestivali raames eksponeeritud näitus saabub Itaaliasse ringlema erilisel ajal, mil maailm on toibumas koroonaviirusest. Hirmudega silmitsi seismine on pandeemiaajal saanud uue sisu.

“Eesti rahvausundi järgi toob hundi nägemine õnne. Lahkujatele sooviti alati –  õnne teie teel ja tulgu hunt teile vastu,” räägib folklorist Marju Kõivupuu.

Kunstnik ja kuraator Viive Noor on Itaalias hästi tuntud. Aastatel 2014 – 2016 ringles Itaalias Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Itaalia Eesti Seltsi koostöös Napoli barokiaegselt kirjanikult Giambattista Basilelt inspiratsiooni ammutanud vendade Grimmide muinasjutunäitus “Elas kord..” (C’era una volta..), mida sai kahe aasta jooksul näha 11 Itaalia linnas, sealhulgas näiteks Rooma, Bologna ja Matera.

 

Äsja Ischia saarelt alanud Balti illustraatorite rändnäitus “Joostes huntidega” sündis Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Itaalia Eesti Seltsi koostöös ja seda rahastab Eesti Kultuuriministeerium ja Kultuurkapital ning toetavad Eesti, Läti ja Leedu Suursaatkonnad Roomas. Napolis ja Ischial on projekti partnerid Locca Ameno linnavalitsus, Ischia linnavalitsus, Ischia Ajaloo ja Kultuuriuuringute Instituut CEiC, Campania maakonna Etnograafiakeskus, Salerno ülikool, Ischia maakonnavalitsus ja Itaalia kultuuriministeerium.

 

Ischial, Villa Arbustos jääb näitus avatuks 2. novembrini ning liigub edasi Rooma ja hiljem Apuulia maakonna peainna Barisse.

Tööpakkumine: Jõelähtme Muusika- ja Kunstikool

Jõelähtme Muusika- ja Kunstikool võtab alates 1. septembrist 2022.a.  tööle KUNSTI- JA KUNSTIAJALOO ÕPETAJA (koormus 0,75 ametikohta).   Avaldus, CV ja kvalifikatsiooni tõendavate dokumentide koopiad saata hiljemalt

Mondo tänavakunsti kleepsude konkurss

Mondol on käimas üks äge konkurss noortele, mis ühendab endas tänavakunsti ja kliimamuutused. #IShareHerPower Mondo kutsub infot oma noortega jagama või näiteks mõnes suvises kunstilaagris

Kunstiõpetajad maalilaagris

Seltskond kunstiõpetajaid on taas kokku saanud, et ühiselt end inspireerida maalilaagris. Seekordne laager toimub Peipsi ääres ja õpetajatele juhendajateks on Kadri kangilaski ja Toomas Tõnissoo. 

EKKL nüüd ka Instagram`is

Eesti Kunstikoolide Liit seadis end juba mõnda aega tagasi sisse ka Instagram´i.    Oleksime rõõmsad, kui meie kontol oleks kajastusi kõikidest meie liikmes koolidest. Et

NoDi 2022

https://www.youtube.com/watch?v=amWhnevOtsM Disainilaager tõi Tartusse Mart Reiniku Kooli 50 noort disainerit üle Eesti     Peale jaanipäeva, 27.- 30. juunil, korraldasid Eesti Kunstikoolide Liit ja Kose Kunstikeskus