Illustraator Viive Noor vallutab taas kunstihuviliste itaallaste südameid

PRESSITEADE
Eesti Lastekirjanduse Keskus
15.10.2021

Illustraator Viive Noor vallutab taas kunstihuviliste itaallaste südameid

Itaalias, Ischia saarel Lacco Ameno riiklikus muuseumis, Villa Arbustos on oktoobris näha Eesti tuntud kunstniku Viive Noore kureeritud Eesti, Läti ja Leedu illustraatorite suurnäitust “Joostes huntidega”. Noor on näitusele valinud 65 tööd, teemaks huntinimene Läänemere idakalda rahvapärimuses.

 

Näituse eel, 6. oktoobril toimus Lacco Amenos Viive Noore ja Ischia Ajaloo ja Kultuuriuuringute Instituudi CEiC korraldatud töötuba Napoli ja Ischia eri vanuses kunstihuvilistele. Osavõtjad said kollaažitehnikas kujundada killukese metsast. Nii sündis kollektiivne kunstiteos – fantaasiarikas mets, kus võiks end hästi tunda ka hunt.

Itaalias kehtivate koroonapiirangute tõttu ei saanud kõik soovijad sel korral töötoas osaleda. Lacco Ameno linnapea, Giacomo Pascale loodab siiski, et koostöö Eesti ja Viive Noorega jätkub. “Näitus “Joostes huntidega” jõuab meile väga olulisel hetkel, mil loodetavasti oleme pandeemiast tingitud hirmudest toibumas. Ma loodan, et kontaktid Eestiga jätkuvad nii kunsti-, turismi- kui ka majandusvallas ja Viive Noor on meie juurde alati tagasi oodatud,” ütles Lacco Ameno linnapea Giacomo Pascale näituse avamisel, 7. oktoobril.

  1. a valiti hunt Eesti rahvusloomaks. Eesti, Läti ja Leedu alade kultuuri- ja folklooripärandis on laialt levinud legendid just huntnaisest. Eesti muistses traditsioonis on veendumus, et iga naine kannab endas metsiku ja vaba hundi vaimu, mis annab naisele loodusega otsekontaktis võimsa eluenergia.

Illustratsioonikunst võimaldab jutustatud lugudesse või reaalselt toimunud sündmustesse põimida uued väärtused – näiteks keskkonnateadlikkuse, rohepöörde, hirmudega toimetuleku ja tõeliste elu väärtuste äratundmise. See kunstivorm kõnetab nii lapsi kui täiskasvanuid.

  1. a. Londoni raamatumessil ning seejärel Poolas, Leedus ja Põhja-Itaalias Pordenones kohaliku kunstifestivali raames eksponeeritud näitus saabub Itaaliasse ringlema erilisel ajal, mil maailm on toibumas koroonaviirusest. Hirmudega silmitsi seismine on pandeemiaajal saanud uue sisu.

“Eesti rahvausundi järgi toob hundi nägemine õnne. Lahkujatele sooviti alati –  õnne teie teel ja tulgu hunt teile vastu,” räägib folklorist Marju Kõivupuu.

Kunstnik ja kuraator Viive Noor on Itaalias hästi tuntud. Aastatel 2014 – 2016 ringles Itaalias Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Itaalia Eesti Seltsi koostöös Napoli barokiaegselt kirjanikult Giambattista Basilelt inspiratsiooni ammutanud vendade Grimmide muinasjutunäitus “Elas kord..” (C’era una volta..), mida sai kahe aasta jooksul näha 11 Itaalia linnas, sealhulgas näiteks Rooma, Bologna ja Matera.

 

Äsja Ischia saarelt alanud Balti illustraatorite rändnäitus “Joostes huntidega” sündis Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Itaalia Eesti Seltsi koostöös ja seda rahastab Eesti Kultuuriministeerium ja Kultuurkapital ning toetavad Eesti, Läti ja Leedu Suursaatkonnad Roomas. Napolis ja Ischial on projekti partnerid Locca Ameno linnavalitsus, Ischia linnavalitsus, Ischia Ajaloo ja Kultuuriuuringute Instituut CEiC, Campania maakonna Etnograafiakeskus, Salerno ülikool, Ischia maakonnavalitsus ja Itaalia kultuuriministeerium.

 

Ischial, Villa Arbustos jääb näitus avatuks 2. novembrini ning liigub edasi Rooma ja hiljem Apuulia maakonna peainna Barisse.

Loovuurimuse töötoad koolides üle Eesti

Loomeprotsessi illutratsioon. Britta Benno Käes on taas loovtööde ja õpilasuurimuste tegemise aeg. Õppijad, kes valivad oma teemaks mõne kunstiga seotud küsimuse, on sageli kimbatuses, kuidas

KunstikooliÖÖ „Jäljed“ Haapsalu Kunstikoolis

Aastast 2017 toimub Haapsalu Kunstikoolis traditsiooniline koolisündmus, mil kunstikooli saab terveks ööks jääda. Seekord oli KunstikooliÖÖ teemaks: „Jäljed“, mis toimus 4.-5. novembril ning millest võttis

Õppülesannete seminar Pärnus

Reedel, 11.novembril said kunstiõpetajad kokku Pärnu Kunstide koolis, et jagada õppeülesandeid. Esitlusele tulid kõik selle aasta õppeülesannete konkurssi ära märgitud tööd. Tunnustatud tööd ja autorid: