Koolilugude tuur: Märjamaa Muusika- ja Kunstikool

Märjamaa Muusika- ja Kunstikool alustas oma tegevust 1. septembril 1988. aastal  80 õpilasega, neist 16 kunstiosakonnas. Esimene kunstiõpetaja oli Ellen Hõim, tema kolleegideks on olnud Anne Muinaste, Kersti Kokk, Ivi Moor, Tiiu Pippar. Täna jagavad oma teadmisi kunstiõpilastele Anne Aaspõllu (alates 1991), Kertu Tort (alates 2016) ning Selve Ringmaa (alates 2018).

 

Kooli kolmekümne lennu seast on sirgunud kunsti valdkonnas tegutsejaid – nii on kooli tagasi õpetajaks  jõudnud IV lennu lõpetaja Kertu Tort, Grete Saluste on Tallinna Linnateatri dekoraator, kunstiülikoolis on õppinud Reet Nurmsalu, maalikunstnik Marin Ploomipuu, UP Stuudio kunstnik Kädi Rist, kujundusgraafik Jaana Kukk,  metallikunstnik Tauris Reose, Katrin Parnabas, Ede Raadik; Frankfurdis am Main tegutseb nahakunstnikuna Evelin Toomistu,  Kopenhaagenis asutas oma disainistuudio Kristel Laurits; Pärnus disainipoe Vabrik avanud Karen Aidla on lõpetanud Tartu Kunstikooli, raamatute kujundajana tegutseb Kertu Jaik, kunstniku ja motospordi fotogaafina Karola Koopu jne., jne. Kunstiga on vähemal või rohkemal määral seotud paljud meie lõpetajad.

 

Kuna kooli hoone polnud veel valmis ehitatud, siis alustas kool tegevust 1988. aastal  tolleaegses Märjamaa Kultuurimajas. Juba 2. aprillil 1989 kolisime vastvalminud majja Pihlaka tänaval; ajapikku jäi see hoone kunstirahvale kitsaks ja mitmete nõupidamiste tulemusena valmisid 2020 veebruaris Rapla TÜ abil kunstiklassid Märjamaa Konsum/Ehituspoe II korrusele, muusikaklassid jäid endiselt Pihlaka tänavale. 2024. aastaks loodame oma kooli taas kokku ühe katuse alla koguda – Märjamaa valla investeeringute kavas on remontida/kohandada muusika- ja kunstikoolile sobiv keskkond seoses spordihoone valmimisega Märjamaa Gümnaasiumis vabanenud ruumidesse. 

 

Kunstikoolile kohaselt on kindel koht igapäevatöös näitustel. Igakuiselt vahetame väljapanekut Rangu kaubamaja fuajee seintel, kevadeti on ülevaatenäitus Märjamaa Rahvamaja Ly galeriis, meie lõputööde näitus on oodatud sündmus nii Märjamaal kui Rapla Keskraamatukogus. Märjamaa Valla Raamatukogu lasteosakonnas on nooremate õpilaste väljapanekud ja igal aastal ka mõne õpilase personaalnäitus. Iga viie aasta tagant oleme kooli sünnipäevi tähistanud suure näitusega Kullo lastegaleriis Tallinnas. Samuti on meie laste tööde näitused jõudnud Lätti, Soome, Rootsi ja Saksamaale. Vähemalt korra aastas oleme külastanud näituseid Tallinnas, Pärnus, Raplas.

Meie laste loomingut on märgatud ja tunnustatud mitmetel konkurssidel. Meeli Maria Viikmaa ja Annleen Leesmaa on Ilon Wiklandi noore kunstniku konkursi laureaadid, Maria Eliisa Metsis pälvis samas II koha. Mitmed tunnustused on meieni jõudnud ka Jaapanist ülemaailmsetelt laste kunsti konkurssidelt, kus osalejaid üle 20 tuhande. 


Märjamaa Muusika- ja Kunstikooli kunstiõpetajad korraldavad alates 2005. aastast rahvusvahelist kujutava kunsti konkurssi „Üllatav leid“. 2022. a. I kvartalis ootame noorte loomingut juba  üheteistkümnendat korda.

 

Väga oodatud on õpilaste poolt suvised praktikad, mis toimuvad alati uutes ja huvitavates kohtades. Nii oleme maalinud-joonistanud Hobulaiul, Osmussaarel, Vormsis, Toilas, Palamusel, Koorkülas, Virtsus, Põltsamaal, Ruhnus, Matsalus jne. Viimased 11 aastat oleme suvepraktikaid viinud läbi koos Põltsamaa kunstikooliga, mis on andnud palju uusi sõpru ja lisanud mitmekesisust. 

 

Alati on olnud põnev kaasa lüüa ka Kunstikoolide Liidu korraldatud sündmustel: ArtWeek, NoDi, ühisnäitus, õpetajate koolitused.

 

Aastate jooksul on kunstiõpilased ellu viinud mitmeid kodukandi ilmet mitmekesistavaid projekte – nii kaunistati Pihlaka tänaval kooli ja lasteaia vaheline võrkaed kahepoolsete ilmastikukindlate  suuremõõduliste maalidega; kooli hoone juurde rajatud parkimisplatsile värviti rõõmsad eraldusjooned; koolimaja rõdudele joonistati klaviatuur ja värvipliiatsite karp; kooli sissepääsu kohale valmistati kooli sisule vastav kujund; Midrimaa lasteaia saal kaunistati mustriga ja rühma seinad lõbusate maalingutega; Pillerpalli lasteaia akendele värviti heatujulised tegelased; Märjamaa ujula läbipaistvad klaasuksed täideti maalingutega; Märjamaa valla eakate sünnipäeva kaardid on kujundatud kunstiõpilaste loominguga ja oleme osalenud valla kalendri projektides.

Kooli kodulehte, tunnistusi, tänukirju ja kuulutusi kujundab kunstiõpetaja Anne Aaspõllu. Tema looming on ka Märjamaa Vallavalitsuse tänukirjad, mitmete ettevõtmisete ja asutuste logod ja muu sümboolika.

 

 

2021.aastal pälvisid Märjamaa Valla tänukirja muusika- ja kunstikooli kunstiõpetajad uutes kunstikooli ruumides õdusa ja loomingulise õhkkonna loomise eest, uute töövahendite ja sisustuse valimise, tellimise ja paigaldamise eest.

Saatke töid Lõputööde näitusele!

Meie kunstikoolides valmib igal aastal mitmeid suurepäraseid lõputöid. Kaks aastat tagasi kutsus Eesti Kunstikoolide Liit parimaid lõputöid üleriigilisel ühisnäitusel eksponeerima. Ka sel aastal on võimalus

Küsisime Marikalt, et mis ta arvab

Meie armas Marika Aedviir – Haapsalu Kunstikooli direktor, Eesti Kunstikoolide juhatuse liige ja hea sõber, asub peagi vastu uutele väljakutsetele. Saime veel enne näpust kinni,

Ootame sind veebikohvihommikule!

Hea õpetaja Eesti Kunstikoolide Liit kutsub Sind ja teisi valdkonna huvilisi osalema 16. mail kell 9.00 – 10.30 veebikohvihommikul.   Seekordseks teemaks on ”Lastevanemate kaasamine kooli tegevustesse”. Arutleme

Sotsiaalkunstiprojekt “Empaatia stimulatsioon”

Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses avati 27. aprillil sotsiaalkunstiprojekt “Empaatia stimulatsioon”. Kunstiprojekti autorid, Tartu 2024 noorte kaasaegse kunsti aasta noored, kelle hulgas on ka mitmed Eesti