Inspiratsioonipäevadest muinasjutulises Laitse lossis on möödunud kaks nädalat ja siiamaani kipub mõte rändama mõne põneva mõttekäigu, inspireeriva inimese või toreda seltskonnakaaslase peale. Käesoleval aastal lähtusime ettekandeid ja esinejaid valides teemast “Suhestumine. Suhtlemine. Suhe” ja proovisime selle piires ulatuda võimalikult äärealadele – rääkida tehisintellektist ja sellest, kuidas õpetaja saaks AI kui töövahendi enda tööriista kohvrisse pista (1). Loodame, et saite praktilisi nõuandeid ja teie suhe tehisaruga muutub soojemaks või vähemalt ei tundu see enam nii kauge ja hirmutav.
Kuidas mõista suhtlemist sotsiaalmeedias keeles, mida kasutavad noored, millistes keskkondades noored aega veedavad ning kuidas leiaks õpetaja nendega ühise keele (2). Samuti rääkisime nähtusest, mis on kõikjal meie ümber, kuid millega kõik meist ei pruugi olla kursis või me lihtsalt ei analüüsi seda sest… 95% ajast me oleme n.ö autopiloodi peal! Me rääkisime, milleks kasutatakse meie peal “nügimist” ja mis asjad on “mülkad” (3). Maailm koosneb valikute arhitektuurist ja ka õpetaja on valikute arhitekt.
Samuti tuli juttu, milline võiks olla tuleviku kool ja tuleviku õpetaja, õpetaja ootused koolile aastal 2033 ja võimalikest kitsaskohtadest haridusmaastikul ning kuidas me saame muutusteks end ette valmistada (4).
Sotsiaalteadlaste ja haridusinnovaatorite kõrval astus Inspiratsioonipäevadel üles ka mitmeid põnevaid kunstnikke, kes rääkisid oma tegemistest ja tutvustasid oma loomingut. Reisime etenduskunstnik Henri Hüttiga (5) rongiga Tallinnast teadmatusse, proovisime valveta jäänud garderoobis teatripubliku rõivaid ning uurisime, kas keegi kogub mingeid eriskummalisi asju. Asju, mis poleks harudlased margid või logodega pastakad. Henri kogub näiteks erilisi hetki ja jäädvustab need 4 sekundiliste gif-i (6) laadsete videoklippidena.
Skulptor Uku Sepsivart (7) uurib läbi oma loomingu, kas liikidevaheline koostöö on võimalik. Ettekande lõppedes veendusime, et on! Alustades kooreüraskite loodud kaunitest mustrimängudest kuusetüvel ja lindude voolitud Michelangelo kujust lõpetades kobraste Kopra kunstinäitusega Hobusepea galeriis.
Kuraator Margit Säde (8) kõneles näitusest “Kaduvik”, mis mõtiskles määratlemata tuleviku üle ning uuris, kuidas eri põlvkondade mälu ning ajutised ja vahepealsed ruumid on omavahel põimunud. Põlvkondade mälu salvestab ja seda kannab endas ka saun! Just Margit on see, kes on sellel sügisel kodanikualgatuse korras rajamas Tallinna mereäärde avalikku puuküttega sauna. Hoidke silmad-kõrvad lahti!
Omanäolise nurga alt lähenes aga Urmas Lüüs (9), kes kõneles, kuidas läbi ajaloo on käsitööga sõna otseses mõttes maailma muudetud. Kuidas I maailmasõjas kudus südikas Belgia vanadaam morsekoodi mustriteks Saksa vägede raudtee logistika, kuidas vanglasse pandud šufražetid tikkisid oma riietele meelsuse hoidmiseks protestilauseid, millest kõneles palvekiri kasetohul. Urmasest veel, tema kogub kusjuures anonüümseid matusepilte.
Koos Hanna Samosoniga asusime aga teele mööda sügist Rail Balticu 213 kilomeetri pikkusest trassi – vaatasime koostöös Levilaga valminud filmi “Trail Baltic”. Piilusime Eesti inimese ja looduse hinge. Eriti võlus meid muidugi meie teejuht Hanna. Filmist loomisest ja tagamaadest kõneles seejärel Levila eestvedaja Daniel Vaarik. Kindlasti soovitame jälgida Levila tegemisi – uuriva ajakirjanduse artikleid ja audiolugusid.
Tõeliselt vahetuks kujunes kohtumine Jaan Tootseniga (10). Me usume, et nii mitmegi külalise märkmevihikus on Jaani lemmikküsimused, mida võiksime küsida oma kaaslaselt, sõbralt, iseendalt – mis on reaalsus, mis on teadvus ning kes on inimene?
Jaani mõtisklused võtavad kokku meie Inspiratsioonipäevade teema – “Suhestumine. Suhtlemine. Suhe” nõnda:
“Suhe ja suhtlus on oluline, sest millegipärast on inimestel vaja Teist, ja ka Loojal suure tähega, on ka olnud vaja Teist. Miks selline eristamise ja eraldatuse vajadus, samas suur ühinemis ja kokkusaamise soov? See on suur saladus. Kas nõnda, et Teise kaudu õpin ka iseennast paremini mõistma? Midagi ühendab ja midagi eristab ja nii on põnev – kogu meie pulbitsev elu oma liigirikkuses. Elu ise tekitab eluvaimustust.”
Aitäh, armsad külalised ja sõbrad, kes võtsite aja, et saada kokku ja olla kohal!
Tervitame!
Marika ja Rita
Meid inspireerisid oma esitlustega:
- Piret Lehiste – “Juturobot – Sinu uus assistent ja vestluspartner?”
- Maria Murumaa-Mengel – “Suhtlemise ja mõistmise kunst: õpetaja ja õpilanesotsiaalmeedias”
- Heiko Leesment – “Millal ja keda nügida ja mis on mülkad?”
- Mari-Liis Sults – “2033. aasta õpetaja spekulatiivse ringdisaini võtmes”
- Loeng “Täiusliku hetke otsingutel“, töötuba “Tõele lähemal”
- GIF (lühend inglise keele sõnadest Graphics Interchange Format) on rasterpildi vorming, lühike animeeritud pilt
- Loeng “Liikidevahelise koostöö võimalikkusest“
- Loeng “Kunst, kogukondlikud praktikad ja kodanikualgatus”, töötuba “Kuidas leiutada aega?”
- Loeng Relvastatud kudumisvarraste ja tikkimisraamiga ehk kuidas on käsitööga maailma muudetud”, töötuba “Kuidas inimesed loovad asju ja asjad loovad inimesi”
- Loeng “Vaatlusi maailmale filmitegija seisukohalt”
Aitäh!
Fotod: Rita Proos